Helsingi Muusikamaja
Kansalaistori 2G, Helsingi

22.11.2018 19:30

Kontserdisarja „Virolainen musiikki soi” 2018. aasta viimasel kontserdil astub üles Torupilli Jussi Trio, mille moodustavad viiulid ja möödunud sajanditest tänapäeva toodud torupillikõla.

Marko Mägi – saksofon
Karoliina Kreintaal – viiul, hiiu kannel, laul
Cätlin Mägi – Eesti torupilll, parmupill, laul, vile

Selle ansambli esituses kõlavad hoogsad ja omanäolised tantsulood kunagise Hiiumaa torupillikuninga Jussi repertuaarist. Rõhk on autentsusel ja ehk ka sama pöörasel meeleolul, just nagu Jussil kunagi kombeks oli.

Hiiumaalt Emmastest pärit Eesti torupillikuninga ehk Torupilli Jussi ehk Juhan Maakeri lugusid järele mängida on suur julgustükk. Vanameister ei ole koonerdanud variatsioonide, kaunistuste ega virtuoossete mänguvõtetega. Torupilli Jussi on kirjeldatud kui äärmiselt kaasahaarava mängustiiliga meest. Oleme riskinud ja väljakutse vastu võtnud: nüüd, peaaegu üheksakümmend aastat hiljem jätkame Torupilli Jussi traditsiooni. Arhiivilindistuste põhjal Jussi muusika „jälitamine” on tähendanud meile harjumatuid kõrgusi ja sügavusi, peadpööritavaid kurve, kannapöördeid ning üliväledaid näpuharjutusi, kuid eelkõige on see pakkunud meile meeliülendavat pidu ja pillerkaari ning äratundmist, kuhu ulatub ühe ebatavaliselt andeka ja karismaatilise külapillimehe tähelend.

Eesti Instituut Soomes
Suvilahti, Sörnäisten rantatie 22
00540 Helsingi, Soome
+358 9 669 805, +358 5 0438 5331
helsinki@estinst.ee
http://www.viro-instituutti.fi