Budapesti Muusikakeskus
Mátyás utca 8 Budapest Ungari
07.02.2017 18:00 – 21:00

Eesti Instituudi Ungari esindus koostöös Budapesti Muusikakeskusega alustas 2015. aastal filmiklubiga, mis toob Ungari muusika- ja filmihuviliste ette valiku Arvo Pärdi muusikat kasutavatest filmidest. Aasta esimesel linastusel näidatakse prantsuse-belgia režisööri Julie Bertucelli draamafilmi “Otari lahkumisest saati”.

2015. aastal tähistati Arvo Pärdi 80. sünnipäeva. Eestist pärit maailmakuulsa helilooja teoseid ei ole kuulda ainult albumitel ja kontserdisaalis, vaid sageli ka kinos, kuna tema muusika on inspireerinud mitut režissööri nagu näiteks Jean-Luc Godard’i, Tom Tykwerit või Bernardo Bertoluccit.

Eesti Instituudi filmiõhtute sarjas, mis sai inspiratsiooni Arvo Pärdi Keskuse juba viiendat aastat toimuvast sündmusest, saab vaadata mängu- ja dokumentaalfilme, milles kõlab Arvo Pärdi muusika. Filmid linastuvad Budapesti Muusikakeskuse raamatukogus originaalkeeles, ungari subtiitritega.

Sissejuhatuse teeb dramaturg, kirjanik, muusika- ja filmikriitik László Kolozsi.

“Otari lahkumisest saati”
(“Depuis qu’Otar est parti”)
2003, Prantsuse-Belgia, 99 min
Režissöör: Julie Bertucelli

Lugu jälgib kolme erinevasse põlvkonda kuuluva naise saatust ning nende omavahelisi suhteid neile kõige tähtsama mehe äraolekul. Üheksakümneaastane Eka igatseb taga parema elu jahil Pariisi emigreerunud poega. Pojalt saabuvad sporaadilised kirjad ja telefonikõned on tema elu ainus päikesekiir. Eka viiekümnendates aastates tütar Marina heidab oma vennale ette, et ta haige ema üksi on jätnud. Eka andekas ja elurõõmus lapselaps Ada on sunnitud kannatama kahe naise omavahelist nägelemist, võideldes selle kõrval veel iseenda trööstitu tulevikuga riigis, mille majanduslik olukord on lootusetu. Sündmused võtavad dramaatilise pöörde, kui Marinale helistab Otari parim sõber, teatades, et Otar on õnnetuses surma saanud. Marina ja Ada seisavad raske otsuse ees, kas rääkida Ekale, mis on juhtunud, või hoida Otari surma saladuses.

“Otari lahkumisest saati” pälvis 2004. aastal parima esimese filmi eest prantsuse Cesari-nimelise auhinna.

Filmis kõlavad Arvo Pärdi teosed “Spiegel im Spiegel” ja “Für Alina”.

Kontakt

Eesti Instituut Ungaris
budapest@estinst.ee
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
(+36) 1 386 2462, (+36) 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/