Budapesti Muusikakeskus
Mátyás utca 8 Budapest Ungari
18.04.2017 18:00 – 21:00

Eesti Instituudi Ungari esindus koostöös Budapesti Muusikakeskusega alustas 2015. aastal filmiklubiga, mis toob Ungari muusika- ja filmihuviliste ette valiku Arvo Pärdi muusikat kasutavatest filmidest. Sarja järgmisel linastusel näidatakse režissöör Gus Van Santi draamat “Gerry”.

2015. aastal tähistati Arvo Pärdi 80. sünnipäeva. Eestist pärit maailmakuulsa helilooja teoseid ei ole kuulda ainult albumitel ja kontserdisaalis, vaid sageli ka kinos, kuna tema muusika on inspireerinud mitut režissööri nagu näiteks Jean-Luc Godard’i, Tom Tykwerit või Bernardo Bertoluccit.

Eesti Instituudi filmiõhtute sarjas, mis sai inspiratsiooni Arvo Pärdi Keskuse juba viiendat aastat toimuvast sündmusest, saab vaadata mängu- ja dokumentaalfilme, milles kõlab Arvo Pärdi muusika. Filmid linastuvad Budapesti Muusikakeskuse raamatukogus originaalkeeles ja ungarikeelsete subtiitritega.

Sissejuhatuse teeb dramaturg, kirjanik, muusika- ja filmikriitik László Kolozsi.

“Gerry”

Režissöör: Gus Van Sant
2002, USA, 103 min

Kaks hilisteismelist noorukit (Matt Damon, Casey Affleck), kel mõlemal nimeks Gerry, suunduvad loodusmatkale kõrbes. Pärit tele- ja arvutimängude põlvkonnast, seisavad nad vist küll esimest korda elus silmitsi ehtsa loodusega, sest kaasas pole neil ei vett ega toitu, rääkimata mobiiltelefonist, kompassist või päikesekaitsest. Seiklushimuliste ja iseteadvatena astuvad nad tähistatud rajalt kõrvale ning eksivad ära. Mõnda aega ei kõiguta poiste enesekindlust miski, kuid teel oldud tundidest saavad päevad, käidud radu meelde tuletada püüdes veab mälu neid alt, otsa lõpeb jõud ja jaks ning kahel “looduse kroonil” tuleb Looduse ees alla vanduda. Tsivilisatsiooni juurde tagasitee leidmine nõuab ohvri, mille sisu ja tähendust pole lihtne mõista.

Filmis kõlavad Arvo Pärdi teosed “Spiegel im Spiegel” ja “Für Alina”.

Kontakt

Eesti Instituut Ungaris
budapest@estinst.ee
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
(+36) 1 386 2462, (+36) 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/