Pasila, Helsingi
14.–20.08.2017

Üle kogu Euroopa ärkavad digitehnoloogia toel ellu Edward von Lõnguse isikupärased ja ehteestlaslikud tegelaskujud 100 aasta tagusest maailmast. Peagi saab nendega tutvuda Pasilas, Helsingi ametlikus tänavakunsti linnaosas.

100-aastase Eesti puhul ei saa rääkida väsinud juubilarist, vaid värske pilguga tulevikku vaatavast uuendusmeelsest riigist. Nii tähistatakse Eesti sünnipäeva üle kogu Euroopa tänavakunsti ja digitehnoloogia sümbioosiga linnaruumis. Koostoimes pakuvad need sünnipäevalistele tõelisi ahhaa-elamusi, väljendades läbi Eesti ajaloo elutervet, tänavapoisilikku läbilöögivõimet ning nutikust nii IT vallas kui muudes elusfäärides.

Digitänavakunstis luuakse sild olnu ja oleva vahele ning äratatakse ellu isikupärased ja ehteestlaslikud tegelaskujud vanadelt eesti fotodelt, kes ei ole küll individuaalselt äratuntavad, kuid pärinevad selgesti ajaloolisest kontekstist. Nad ilmuvad elusuuruses valitud paikadesse üle kogu Euroopa, sattudes nii oma elu esimesele välisreisile. Möödunud ajastutest pärinevad tegelased omaaegse rõivastuse ning atribuutikaga satuvad kaasaega, uudistades elu ja inimesi enda ümber. Igal tegelasel on rääkida oma lugu – väikese kiiksuga, nagu meile, eestlastele, omane. Paigutudes esmapilgul vaatlejatena tänavapilti või Eesti 100. sünnipäeva tähistamisega seotud kohtadesse, kutsuvad meie tegelased linnarahvast ja turiste endaga nutitelefoni või tahvelarvuti abil lähemalt tuttavaks saama. Digitehnoloogia äratab nad ellu. Elektriline torupilliduo Ats#Pets rokib Pariisis, Kivikuningas Lembit puhkab jalga Kopenhaagenis, isetehtud teleportatsioonimasina rikke tõttu vahepeal Inglismaa vaheserverisse nullide ja ühtede vahele kinni jäänud leiutajatepaar Miina ja Enn ilmub välja Berliinis jne.

Helsingis on Pasila kuulutatud ametlikuks tänavakunsti linnaosaks, selle elluviimist koordineerib organisatsioon Helsinki Urban Art. 14.–20.08.2017 korraldatakse Ida-Pasilas esimene suurem maalimine. Ettevõtmise suurim koostööpartner on Euroopa kultuuriinstituutide võrgustik EUNIC Finland, kelle abil tuuakse kunstnikke Soome maailma eri paikadest.

Peagi 100. juubelit tähistav ja juulis Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigina alustanud Eesti viib omalt poolt tänavakunsti Euroopa eri linnadesse. Eesti viib oma kingituse Pasilasse augustis 2017 ja siis kohtuvad ka Eesti ja Helsingi tänavakunstiprojektid.

Projekti korraldavad NOAR, EV100, Helsinki Urban Art, EUNIC Finland ja Eesti Instituudi Soome esindus.

Sündmus on pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ning Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.