01.04.2018

Eesti Instituudi ingliskeelne ajakiri Estonian Literary Magazine pakub lugejaile kirevaid portreelugusid, inspireerivaid arutlusi, paeluvat proosat ja poeetilist pinget, alustades oma maailmaturneed aprillis algavalt Londoni raamatumessilt, mille peakülaliseks on tänavu Baltimaad.

“Kirjaniku kohus on hoolitseda selle eest, et ajaloolised narratiivid ei oleks lihtsad. Et nad ei oleks ühetähenduslikud,” arvab kirjanik Rein Raud – juurtega kosmopoliit, tänavuse Londoni raamatumessi üks peaesinejaid, kellega käesoleva numbri kaaneloos vestleb Joonas Hellerma.

Tasases, kuid seda vägevamas vestluses selgitab Doris Kareva, et on pigem seda meelt, et luuletaja ei pea olema nähtav: “Kui keegi avab oma siseilma – unenäod, hirmud, igatsused –, on lugejale ehk paremgi, kui ta autorist midagi ei tea peale nime.” Poetessi intervjueerib Jürgen Rooste.

Mehis Heinsaar aga tunnistab inspiratsiooni üle arutledes Piret Põldverile, et õnneks on temal neil päevil häid ideid natuke vähem kui varem, sest “see oleks kohutav, kui sul on mingi viiekümne väga hea raamatu idee ja sa tead, et sa pead elama kolmesaja-aastaseks, et neid valmis kirjutada.”

Johanna Ross vaatleb Eeva Pargi tundlikku loomingut, Maarja Vaino selgitab A. H. Tammsaare romaani “Ma armastasin sakslast” näitel, kuidas armastus ei saa eksisteerida vaakumis. Peeter Helme analüüsib ajalookirjutust eesti uuemas romaanis, Aija Sakova kaardistab eestivene kirjandust ja Piret Põldver avaldab kirjanikupalga saajatele saadetud küsimuste vastused. Lisaks tõlkenäited ja ülevaade viimase poolaasta põnevamatest kirjandusteostest.

Eestis võib ajakirja leida suurematest raamatukogudest, lisaks Tartus Krisostomuse raamatupoest (Raekoja plats 11), Tallinnas raamatupoest Puänt (Pärnu mnt 4), Viru Keskuse Rahva Raamatu kauplusest (Viru väljak 4), Apollo raamatukauplustest ja Eesti Instituudi kontorist (Suur-Karja 14).

Estonian Literary Magazine on Eesti Instituudi väljaantav ingliskeelne ajakiri, mis tutvustab eesti kirjanduse põnevamaid teemasid ja kaasaegseid autoreid nii kodu- kui ka välismaisele publikule.
Ajakiri ilmub alates 1995. aastast, selle väljaandmist toetavad Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

ELM-i toimetaja on Berit Kaschan ja kujundaja Piia Ruber. Tekstid on inglise keelde tõlkinud Adam Cullen.

ELMi 46. numbrit saab veebis sirvida siin:
https://estinst.ee/wp-content/uploads/2018/03/ELM_2018-1-content.pdf

Lisainfo:

Berit Kaschan
ELMi toimetaja
Eesti Instituut
Suur-Karja 14, 10140 Tallinn
+372 631 4355
berit.kashan@estinst.ee