12.03.2021 – 15.03.2021

Emakeelepäeva ei peeta vaid Eestis – igal aastal tähistavad seda ka üleilmsed eestlased. Eesti Instituudi tegevjuht Katrin Maiste märgib: “Eesti keel on olulisemaid sidemeid üleilmaeestlastele. Emakeelepäev on pidupäev ka neile kaugel elavatele eestlastele, kes seda ehk iga päev ei saagi kõnelda. Digiajastu võimalused annavad meile võimaluse olla lähestikku ka kaugel elavate eestlastega.” Eesti Instituut on Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastusel juba aastaid aidanud koordineerida eesti keele õpetamist välismaal ning annab põgusa ülevaate, kuidas tähistatakse emakeelepäeva üle ilma.

Tosin aastat tagasi algatasid Saksamaal elavad eestlased keeleõpetajate kokkusaamise traditsiooni, et emakeelepäeva paiku teadmisi vahetada. 11. üleilmne emakeelepäeva kogunemine toimub 13. märtsil ekraanide vahendusel, seminari korraldab Eesti Kool Oslos ja Norra-Eesti Ühing. “Kahjuks ei pääse ka meie pandeemiast ja seetõttu kasutame digitaalset seminari. See toob endaga kahjuks kaasa, et see kõige tähtsam, sotsiaalne pool, jääb piiratuks. Vähesekski leevenduseks sotsiaalse elu puudumisele oleme seminari teise poolde planeerinud töötoad väiksemates gruppides,” kirjutavad korraldajad Eesti Koolist Oslos.

Samal päeval, 13. märtsil algusega kell 17 võib veebi teel osa saada Eesti Kultuuriseltside Ühenduse korraldatud emakeelepäeva e-sündmusest “Keel mängu või meel kängu”, kus astuvad üles Silver Sepp ja Kristiina Ehin ning kalamburist Keiti Vilms. Esmaspäeval, 15. märtsil tähistab emakeelepäeva Eesti Kirjandusmuuseum, kandes MS Teamsis algusega kell 15 üle Gustav Suitsu luulepreemia üleandmise ning asjakohased ettekanded.

Pühapäeval, tegelikul emakeelepäeval kell 11 toimub Tuglase Seltsi Youtube’i kanalil Eestikeelse Hariduse Seltsi emakeelepäev koostöös Tuglase Seltsi ja Eesti suursaatkonnaga, seda toetab Rahvuskaaslaste programm; kell 17 õhtul vestlevad luuletaja Maarja-Liis Mölder ja näitleja Siim Maaten. Kell 12 korraldab Eesti saatkond Riias veebiseminari “Kristjan Jaak Peterson”. Peetakse ettekandeid liivi luulest, tutvustatakse värsket luulekogu “Trillium 2.0” ning ühes muusikaga loetakse luuletusi eesti, liivi ja läti keeles. Eesti Keele Instituut and TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituut viivad juba reedel, 12.03 alates kella kümnest õhtuni läbi arutelupäeva “Eesti keel normi ja vabaduse vahel”.

Eesti Instituut korraldab emakeelepäeva puhul välismaal elavate eestlaste – aga miks mitte ka eesti keelt õppivate välismaalaste seas luulevõistluse teemal “Mäng”, mille tähtaeg on 15. märts. Luuletus peab olema eesti keeles ja võib sisaldada kuni 103 sõna. Luuletus tuleb saata veebivormi kaudu, rohkem infot SIIN. Rahvusvahelisel luulepäeval, 21. märtsil, tutvustab Eesti Instituut võistluse luuleleide.

Eesti Instituudi korraldatav üleilmne eesti keele nädal KeelEST 2021 toimub seekord oktoobri esimesel nädalal ning on samuti mänguteemaline.