30.01.2021 00:00

Mitmed kultuuritegelased on teinud ettepaneku tähistada 30. jaanuaril, A. H. Tammsaare sünniaastapäeval, eesti kirjanduse päeva. Tõsi, ametlikult pole seda vormistatud, aga tänavu kutsume kõiki eestlasi ja Eesti-huvilisi üle maailma lugema 30. jaanuaril eesti kirjandust. Sel aastal keskendume eelkõige lastele, peredele ja eesti lastekirjanduse kuldvarale. Sestap pakkus Eesti Lastekirjanduse Keskus lugemismaterjaliks Aino Perviku “Kunksmoori”, kuid loomulikult võib igaüks lugeda ka just endale meeldivat kirjandusteost. Eesti Instituut soovib levitada eesti kirjanduse kooslugemise üleskutset nii Eestis kui ka välismaal.

Tammsaare sünniaastapäeva tähistamist eesti kirjanduse päevana on soovitanud teiste hulgas Rein Veidemann, ühislugemise idee algataja on Tuglase seltsi liige Jaak Kiviloog, kes pakub eeskujuks Põhjamaade kirjandusliku videvikutunni pidamist. Rahvusvaheline ettelugemispäev on 20. oktoobril ja Eestis on seda pikki aastaid korraldanud Eesti Lastekirjanduse keskus.

Eesti Lastekirjanduse Keskus on lugemismaterjaliks valinud Aino Perviku kultusliku lasteraamatu “Kunksmoor”. Lugejale, kel pole raamatut käepärast, on skaneeritud lõigud ja pandud üles nii eestiinglisevenesoome, saksa kui jaapani keeles. Kutsume kooslugemispäeval osalema ka neid lapsi ja täiskasvanuid üle ilma, kel eesti keelest on võib-olla veel keeruline aru saada, kuid kes tunnevad huvi eesti kirjanduse vastu. 30. jaanuari kooslugemise päeva mõte ei ole niivõrd raamatu ette lugemine – kuigi võib sedagi teha kas või iga päev! -, vaid eelkõige mõelda eestikeelsele kirjandusele, sel aastal eriti just lastekirjandusele. Kirjandus ühendab rahvast sõltumata geograafiast, ja tõlke kaudu põlvkondi sõltumata keelest. 2021. aasta 30. jaanuar võiks olla päev, mil ise ja oma lastega “Kunksmoori” lugedes mõtiskleda eesti kirjanduse üle, meenutada lapsepõlves loetud raamatuid ja teada, et samal ajal loevad neidsamu tuttavaid ridu paljud paljud eestlased ning Eestiga seotud inimesed üle ilma.

2021. aasta eesti kirjanduse kooslugemise päeva läbiviimisel ühendavad jõud Eesti Instituut, Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Tuglase Selts. Toetama ja osalema on oodatud kõik koostööpartnerid, sõbrad ja huvilised, lapsed ja pered Eestis ja välismaal.

Võimalusel liitu meie Facebooki sündmusega ja hoia pilk peal, et olla toimuvaga kursis!

#loemekoos2021

Aino Pervik. „Kunksmoor; Kunksmoor ja kapten Trumm”. Eesti Raamat, 1986, illustreerinud Edgar Valter. Pilt ELK lehelt.