30.01.2022

Pühapäeval, 30. jaanuaril on kirjanik A. H. Tammsaare sünniaastapäev. Kui veel eelmisel aastal samal ajal unistasime sellest, siis nüüd on kultuuriministeerium teinud ametliku ettepaneku määrata see eesti kirjanduse päevaks, riiklikuks tähtpäevaks. 2021. aastal tähistasime 30. jaanuari üleilmse eesti kirjanduse kooslugemise päevana – üle maailma lugesid eesti pered ja Eesti sõbrad koos Aino Perviku “Kunksmoori”. 

Möödunud aastal kooslugemise päeva kokkuvõtteid tehes küsisime osalejatelt raamatusoovitusi järgmiseks aastaks ning kõige sagedamini sooviti lugeda “Naksitralle”. 

Pole vist eestlast, keda ei oleks puudutanud “Naksitrallide” raamatud ja multifilmid ja kel poleks kustumatuid mälestusi Edgar Valteri kujundatud tegelastest ning Sven Grünbergi muusikast multifilmides. 

“Naksitrallid” on tõlgitud viieteistkümnesse keelde. Lisaks suurematele keeltele ka gruusia, mari, moldaavia, slovaki ja ukraina keelde.  Muhv, Kingpool ja Sammalhabe on seega lausa üleilmse kuulsusega tegelased. Sõna “naksitrallid” tähistab eesti keeles kedagi või midagi toredat ja vahvat. Näiteks Tammsaare on juba 1932. aastal “Tõe ja õiguse” IV osas kirjeldanud selle sõnaga üht maja. 

Kuidas võiks kooslugemise päeva tähistada? Eesti Lastekirjanduse Keskus on välja valinud lõigu “Naksitrallide” raamatu algusest. Selle saab alla laadida siit (vt postituse lõpus kõikides teistes keeltes üleslaaditud lõike!). Võimalusel tasub raamaturiiulist või raamatukogust välja otsida “Naksitrallide” raamatud ja neid koos sõpradega lugeda. Samal ajal võib loetu-kuuldu üles joonistada ning et üleilmne kooslugemise tunne eriti mõjus oleks, tasub pilte jagada sotsiaalmeedias teemaviitega #loemekoos2022. Osale ka kooslugemise Facebooki sündmusel.

Kindel on see, et vana hea lastekirjanduse lugemine teeb ka ammu suureks kasvanuil tuju optimistlikumaks ning vanade multifilmide ülevaatamine kas või Youtube’ist toob meelde lapsepõlve muretud mängud, nii et talvine rõskus läheb vaat et hoopis meelest. 

Tammsaare sünniaastapäeva tähistamist eesti kirjanduse päevana on soovitanud teiste hulgas Rein Veidemann, üleilmse ühislugemise idee algataja on Tuglase seltsi liige Jaak Kiviloog. 2022. aasta kooslugemise päeva korraldavad Eesti Instituut, Eesti Lastekirjanduse keskus ja Tuglase selts.

30. jaanuaril 2022 möödub Tammsaare sünnist 144 aastat ning 15. veebruaril Eno Raua sünnist 94 aastat.

“Naksitrallide” lõigud järgmistes keeltes: inglise, vene, soome, poola, saksa, slovaki, taani, tšehhi, ukraina, ungari, norra, gruusia, läti, leedu.