Patyolat//PRÓBAüzem
Baross u. 85.
Budapest, Ungari

12.09.2018 – 03.10.2018

Septembris avatakse Budapestis eesti ja ungari graafikute ühisnäitus Scala cromatica. Arvo Pärdi samanimeliselt muusikateoselt nime saanud ettevõtmisega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. juubelit.

Näituse pealkiri on inspireeritud Arvo Pärdi samanimelisest muusikateosest. Füüsikas tähendab „kromaatiline“ värvuselisel erinevusel põhinevat, värvuselist, värvilist. Kromaatilised värvused on kõik värvused, välja arvatud musta-valge skaalasse kuuluvad. Muusikas on sama sõna tähenduseks pooltoonide kaupa tõusev või langev.

Näitusest on kutsutud osa võtma 15 tuntud graafikut Eestist ja Ungarist. Teiste seas astuvad oma töödega üles Mare Vint, Kelli Valk, Siim-Tanel Annus, uuema põlvkonna tegijatest Kadri Toom ja Britta Benno. Ungarlastest on tuntuim ilmselt István Orosz. Mitmel Ungari graafikul on ka oma seos Eestiga – kellel on olnud seal näitus, kes on käinud niisama reisil või osalenud kunstiresidentuuris.

Näitusel osalevad kunstnikud kasutavad erinevaid tehnikaid ja formaate. Lisaks paberipõhisele tööle võib graafika tänapäeval tulla ka ruumi, näiteks Kadri Toomi installatsioonide või Zsolt Molnári konstruktsioonide kaudu. István Orosz eksponerib geomeetrilised tööd, samas kui Pavel Semjonov esitleb oma A0 mõõdus joonistusi.

Näituse idee pärineb Ungari graafik Zsófia Sztranyákilt, kes on korduvalt käinud ka Eestis ja osalenud graafikalaagris Muhu Print.

Scala cromatica avatakse 12. septembril 2018 Budapestis Patyolat/PRÓBAüzem-nimelises endises pesumajas, mis täna toimib alternatiivse galeriina. Näitus on avatud 3. oktoobrini. 2019. aasta alguses jõuab näitus Eestisse.

Rohkem infot näituse ja osalevate kunstnike kohta leiab siit: https://budapeesti.wordpress.com/

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Ungari Kultuurkapital, Eesti Instituut Ungaris ja Ungari Instituut.

Kaanepilt: Marilyn Piirsalu “Korallid”