FUGA – Budapesti Arhitektuurikeskus
Petőfi Sándor utca 5, Budapest, Ungari

01.03.2018 18:30

Eesti Instituudi teise välisfiliaalina avas Ungari esindus oma uksed Budapestis 20 aastat tagasi, 27. veebruaril 1998. Pidulikul avamisel osalesid kahe riigi tollased kultuuriministrid Jaak Allik ja Bálint Magyar, Eesti Instituudi direktor Lore Listra ning Ungari-Eesti Seltsi esimees, professor Gábor Bereczki.

Kahekümne aasta jooksul on Ungari esindus tutvustanud sealsele publikule Eesti kultuuri erinevates valdkondades — raamatuesitluste, kunstinäituste, kontsertide, filmilinastuste jms kaudu. Kõige tuntum ning kõige laiema haardega üritus on alates aastast 2008 iga-aastaselt toimuv, kohaliku Szimplafilmiga koos korraldatud festival Eesti nädal. Ungari esindus annab välja ka Eesti Instituudi infovihikuid ungari keeles, lisaks asutati aastal 2011 koos Pluralicaga kaasaegset Eesti lühiproosat tutvustav „Breviariumite” sari.

Sünnipäevaüritus toimub FUGA Budapesti Arhitektuurikeskuses, mis on üks tähtsaim kohalik partner, ning kus eelnevalt avatakse näitus „Puit Eesti arhitektuuris”. Lisaks Puuluubi kontserdile ja muudele sünnipäevategemistele loositakse välja ka seitse nädalat kestnud viktoriini auhinnad: muu hulgas lõunasöök Eesti suursaadikuga, kontserdi- ja kinopiletid ning muud Eestiga seotud kingitused.

Hiiu kandleid elektroonikaga ristav Puuluup kõigub pärimuse ja kaasaegsete muusikastiilide piiril, flirtides maailmamuusika, underground’i ja popiga. Puuluup juhib hiiu kandle jõhvkeelte võnked läbi efektiplokkide ja luuperi ning kasutab alternatiivseid mängutehnikaid ja heli tekitamise võimalusi. Hiiu kandle mahedale sahinale lisanduvad elektrooniliselt võimendatud kajad, koputused, kriuksud ja krabinad. Kõlab traditsiooniga impregneeritud omaloomingut, viiteid pungiklassikale ja õpetliku sisuga romantilist neozombipostfolki. Puuluubis mängivad Ramo Teder ja Marko Veisson. Duo on võitnud ungari publiku südame juba kaks aastat tagasi, kui nad mängisid Budapestis ja Mediawave’i festivalil.

Kontakt:

Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2
1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462
budapest@estinst.ee
http://www.esztorszag.hu