EAS-i ja Eesti Instituudi koostöös valminud suveviktoriin “Kui hästi tunned Eesti kultuuri ja ajalugu”
12.08.2021 – 04.10.2021
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus koostöös Eesti Instituudiga on valmis saanud selle aasta suve-sügise hooaja viktoriini “Kui hästi tunned sa Eesti ajalugu ja kultuuri”, mille ainestik on võetud Eesti Instituudi trükise “12 küsimust” formaadist. Vastata saab seitsmes keeles: inglise, saksa, vene, rootsi, soome, eesti ning läti ning vastamine on avatud 12. augustist 4. oktoobrini 2021.
Eestikeelse viktoriini auhind on reis kahele Lõuna-Eestisse üheks ööks väärtusega kuni 500 eurot. Selles sisaldub üks öö majutust kahele Lossispaa Wagenküllis Valgamaal ning 2-3 tundi kestev ummiknõu töötuba „Puutööst veskitööni” Hellenurme Veskimuuseumis. Lossispaa Wagenkülli hubane, samas elegantne ja luksuslik atmosfäär äratab ja ühtlasi mõjub lõõgastavalt kõikidele meeltele – lossispaast leiab karastava külmaveeoaasi, veemassaažiga basseini, Jaapani vanni, auru- ja aroomi-, soola-auru, suitsu-, Soome ning merevaigusauna. Veskimuuseumis saab teha puutööd värkskojas ja näha veskitööd. Töötoas saab endale meisterdada ummiknõu meistri juhendamisel vastvalminud värkskojas. Selgemaks saavad puuliigid, tööriistad ja tööliigid. Mis on vestmine, tahumine, õõnestamine? Seejärel pannakse käima vana vesiveski ja näeb, kuidas valmib terast jahu, ikka vee jõul. Lõpuks maitstakse leivakojas veskileiba ja joogipoolist.
Teistes keeltes (inglise, soome, saksa, vene, rootsi ning läti) viktoriini teinute vahel loositakse reis kahele Eestisse kaheks ööks väärtusega kuni 800 eurot. Auhinnareis sisaldab edasi-tagasi lennupileteid kahele inimesele Euroopa lennujaamast Tallinnasse ja tagasi, üks öö majutust kahele inimesele Hestia Hotel Kentmannis Tallinnas, 1 öö majutust kahele inimesele Dorpati hotellis Tartus kaheses toas koos hommikusöögiga ning pooleteise tunnist inglisekeelset Ivan tšai teejoomistseremooniat koos giidituuri ja suupistetega (sibulapirukas, hapukurk) Mustvees Peipsimaa Muuseumis. Iidse põdrakanepitee ehk Ivan Tšai teejoomistseremoonia toimub ilmast sõltuvalt kas õues, käbidega köetava teesamovariga või siis muuseumitoas elektrisamovariga. Tseremooniat viib läbi kohaliku kombe kohaselt pearätti kandev juhendaja. Laual barankad, präänikud ja keedusuhkur. Teejoomine on koos kombestiku tutvustusega – alates sellest, kuidas alustassi käes hoida, kuidas keedusuhkrut juurde võtta kuni alustassilt häälekalt tee rüüpamise tehnikani. Teekõrvaseks lood joogikultuurist – põdrakanepitee ajaloost, tähtsusest, raviomadustest; keedusuhkru ja kalganovka valmistamisest.
Kampaanias võivad osaleda kõik alates 18-aastased isikud. Projekti toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.