FUGA – Budapesti Arhitektuurikeskus
Petőfi Sándor utca 5, Budapest, Ungari

01.03.2018 – 25.03.2018

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu näitus annab ülevaate meie puitarhitektuuri paremikust läbi aegade. Esile on toodud olulisemad ilmingud, hoonetüübid ja üksikhooned nii möödunud sajanditest kui ka tänasest päevast.

Näituse avamine toimub 1. märtsil kell 18 FUGA Budapesti Arhitektuurikeskuses kuraator Leele Välja osalusel.

Näitust saab Budapestis vaadata 25. märtsini, seejärel eksponeeritakse materjali Eesti nädala programmi raames alates 5. aprillist Debreceni Kaasaegse Kunsti Muuseumis.

Puit on siinsetel laiuskraadidel olnud peamine ehitusmaterjal aastatuhandeid. Kergesti kättesaadav, kiirelt püstitatav ja elamiseks kivihoonest mugavam. Puitarhitektuuri hakati väärtustama alles 20. sajandil. Sinnani nähti arhitektuurimõtte väärtuslikuma väljundina üksikuid esindushooneid, mis reeglina olid kivist. Kui 20. sajand tõi fookusesse ka argiarhitektuuri ja -keskkonna, siis avastati ka puitarhitektuuri võlud.  Kiired arengud ja modernistliku maailmavaate domineerimine olid paljudes riikides hulga puitarhitektuuri juba kaduvikku pühkinud. Eestis on seda säilinud märkimisväärsel hulgal.

21. sajand on toonud kaasa puidu renessansi ja täna püstitatakse puitkonstruktsioonis ligikaudu pooled Eesti ehitistest – ülekaalus eramud, aga üha enam kerkib ka äri- ning tootmishooneid, kortermaju ja kultuuriobjekte. Puit on muutunud trendikaks ning ka Eesti arhitektidele vägagi meelepäraseks ja intrigeerivaks materjaliks, pakkudes võimalusi väga mitmekülgseteks loomingulisteks katsetusteks.

Täname Metsa- ja Puidutööstuse Liitu ning Eesti Kultuurkapitali!

Kontakt:

Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2
1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462
budapest@estinst.ee
http://www.esztorszag.hu