Budapesti Muusikakeskus
Mátyás utca 8, Budapest, Ungari
6.06.2017 kl 18.00–21.00

Eesti Instituudi Ungari esindus koostöös Budapesti Muusikakeskusega alustas 2015. aastal filmiklubiga, mis toob Ungari muusika- ja filmihuviliste ette valiku Arvo Pärdi muusikat kasutavatest filmidest. Sarja järgmisel linastusel näidatakse režissöör Günter Attelni filmi “Kaotatud paradiis”.

2015. aastal tähistati Arvo Pärdi 80. sünnipäeva. Eestist pärit maailmakuulsa helilooja teoseid ei ole kuulda ainult albumitel ja kontserdisaalis, vaid sageli ka kinos, kuna tema muusika on inspireerinud mitut režissööri nagu näiteks Jean-Luc Godard’i, Tom Tykwerit või Bernardo Bertoluccit.

Eesti Instituudi filmiõhtute sarjas, mis sai inspiratsiooni Arvo Pärdi Keskuse juba viiendat aastat toimuvast sündmusest, saab vaadata mängu- ja dokumentaalfilme, milles kõlab Arvo Pärdi muusika. Filmid linastuvad Budapesti Muusikakeskuse raamatukogus originaalkeeles ja ungarikeelsete subtiitritega.

“Kaotatud paradiis”

Režissöör: Günter Atteln
2015, Eesti-Saksamaa, 55 min

Arvo Pärt on nüüdismuusika helilooja, kelle teoseid esitatakse maailmas kõige enam. Ometi ilmub ta avalikkuse ette vaid haruharva, eelistades ise oma muusikast vaikida ja tundes end koduselt Eesti metsade vahel, endast tahtmatult seeläbi eraku muljet jättes. “Kaotatud paradiis” on rahvusvaheline koostööfilm Arvo Pärdist, mis jälgib ühe aasta vältel tema tegemisi kodumaal Eestis ning külastustel Vatikani ja Jaapanisse. Filmi raamistav etendus “Aadama passioon” sisaldab Arvo Pärdi kolme võtmeteost ja põhineb piiblilool Aadama langemisest. Kuulus Ameerika teatritegija Robert Wilson tõi etenduse lavale Noblessneri Valukojas, endises allveelaevatehases Tallinnas. Aadama loost alustades pakub “Kaotatud paradiis” süvitsiminevat ja ka isiklikku sissevaadet Arvo Pärdi maailma.

Filmis kõlavad katkendid Arvo Pärdi teostest “Sequentia”, “Aadama itk”, “Miserere”, “Für Alina” ja “Spiegel im Spiegel”.

Filmile järgneb arutelu dramaturgi, kirjaniku, muusika- ja filmikriitiku László Kolozsi eestvedamisel.

Kontakt:

Eesti Instituut Ungaris
budapest@estinst.ee
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462, +36 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/

<br />
<b>Warning</b>:  Trying to access array offset on value of type bool in <b>/data01/virt63523/domeenid/www.estinst.ee/htdocs/wp-content/themes/eesti-instituut/templates/flexible-layout.php</b> on line <b>63</b><br />

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data01/virt63523/domeenid/www.estinst.ee/htdocs/wp-content/themes/eesti-instituut/templates/flexible-layout.php on line 64