Helsingi Muusikamaja klubi
Kansalaistori 2G, Helsingi

24.10.2018 19:30

Kontserdisarja „Virolainen musiikki soi” 2018. aasta sügishooaja esimesel kontserdil astub üles Eesti pärimusmuusikale toetuv ansambel Rüüt koosseisus Juhan Uppin, Maarja Soomre, Maili Metssalu ja Toomas Oks.

Ansambel Rüüt on hoogne, mänguline ja muusikalisi piire kompav kooslus, kes oma nüansirikka muusikaga pakub tõelist kuulamisrõõmu nii muusikagurmaanidele kui ka hoogsatele peolistele.

Ansambel koosneb neljast liikmest, kes on tänaseks ühiselt tegutsenud viis aastat. Selle aja jooksul on ansambliliikmed üha enam kokku kasvanud, kuigi algselt kohtusid neli täiesti isevärki maailmadega muusikut. Praeguseks on nende helikeeles ühiseks tervikuks kokku sulanud iga liikme maailmast pärit värve, mille sideaine on ühine suhtumine muusikasse ja loomisesse. Koos juletakse katsetada, murda piire ning otsida pidevalt värskeid kõlavärve ja nutikaid lahendusi.

Kuigi ansambel toetub oma loomingus eesti pärimusmuusikale, ei piiritle Rüüt ennast mõne konkreetse žanriga, vaid hoiab avatuna kõik uksed. Tänu sellele on iga lugu isemoodi karakteriga ja viib kuulaja rändama ainult talle omasele helimaastikule. Lisaks pärimusmuusika töötlustele esitab ansambel ka iga liikme sulest pärit omaloomingut. Rüüdi helikeele tugev ilmestaja on ainulaadse teppo-tüüpi lõõtspilli uuenduslik kasutamine ansambli meesliikmete poolt. Rüüdi naisvokaalid on aga äratuntavad oma nüansirikka kõla poolest, sest oskuslikult kombineeritakse nii jõulist regilaulu kui ka sillerdavaid ja peeneid mitmehäälsusi.

Lisaks pärimusmuusika hoidmisele peab ansambel oluliseks loodust ja selle väärtustamist. Paljud lood plaadilt „Kadakad” on otseselt loodusest inspireeritud ning maalivad kujutluspilte niitudest, metsadest, merest ja maast. Nii viiakse kuulajad linnast välja, maasikaväludele, rannaniitudele ning suviste kadakate vahele igatsema ja armuma.

Kontakt:
Eesti Instituut Soomes
Suvilahti, Sörnäisten rantatie 22
00540 Helsingi, Soome
+358 9 669 805, +358 5 0438 5331
helsinki@estinst.ee
www.viro-instituutti.fi