Verska naase’ kontserdid Ungaris
Várkert Bazár, Öntőház udvar
Ybl Miklós tér 2–6, Budapest
*
Nagytemplom, Zsámbék
09.06.2018 – 10.06.2018
2018. aasta on Euroopa kultuuripärandiaasta. UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistus on mitu Eestist pärit ilmingut, nende hulgas ka seto polüfooniline laulukultuur (leelo). Budapestis festivalil „Budapest A Cappella” ning järgmisel päeval ka Zsámbékis festivalil „Sambucus” esinev seto leelokoor Verska naase’ on leelo üks autentsemaid tõlgendajaid.
Budapesti kontsert on osa EUNICu Ungari klastri korraldatud festivali „Kultuuripärandi kuu” programmist.
Hangvető ja Várkert Bazár korraldab festivali „Budapest A Cappella” sel aastal juba neljandat korda. Festivali fookuses on ilma instrumentaalse saateta, ainult laulule suunatud muusika. Tutvustatakse selle muusikaliigi traditsioonilist, sakraalset, popmuusika ja džässilikku külge. Festivali teisel päeval on keskpunktis traditsiooniline rahvamuusika kogu oma vaheldusrikkuses: kui Kagu-Eestist saabuvad Verska naase’ esindavad autentset seto polüfoonilist laulukultuuri, siis Sardiinia koor Actores Alidos on oma esitusse põiminud juba kaasaegse muusika jooni, Austria Halsmusik aga paigutab erinevate rahvaste rahvalaulud juba täiesti uude muusikalisse konteksti.
Verska naase’ esinemised:
9. juuni kl 19.00 – festival „Budapest A Cappella”
10. juuni kl 18.45 – festival „Sambucus”
VERSKA NAASE’ (EESTI)
Verska naase’ (Värska naised) loodi 2008. aastal eesmärgiga taaselustada seto mitmehäälset laulukultuuri. UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kuuluv, rohkem kui 2000-aastane leelo on kohaliku identiteedi üks kandjaid. Koori repertuaaris olevad laulud kajastavad kõiki eluvaldkondi. Koori liikmed on õppinud kohalike lauluemade laule, seto tantse, pillimängu ja osalenud paljudel seto pidudel. Seto vanemat mitmehäälset laulutraditsiooni õpitakse arhiivisalvestuste põhjal (õpetaja folklorist Janika Oras), aga ka oma esivanematelt ja vanematelt leelonaistelt. Värska naiste leelokoor on esindanud Setomaad nii kohalikel suursündmustel, mujal Eestis kui ka välismaal. Üks meeldejäävamaid kogemusi oli legendilaulude kontsertide sari ansambel Vox Clamantisega.
Koori esinemist toetab Eesti Kultuurikapital.
Kontakt:
Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2
1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462
budapest@estinst.ee
http://www.esztorszag.hu