Avatud Ateljee – Nyitott Műhely
Ráth György utca 4 Budapest Ungari
24.03.2017 19:00 – 21:30

Grand Café Szeged
Deák Ferenc u. 18. II Szeged Ungari
25.03.2017 17:00 – 19:30

Nagu on tavaks kujunenud, leiab Eesti nädala programmist ka kirjandussündmuse. Budapestis ja Szegedis toimuvad raamatuesitlused, kus sel korral on fookuses Mari Saat ja Kristiina Ehin. Koos kahe kirjanikuga astub lavale muusik Silver Sepp.

2016. aastal jõudsid Béla Jávorszky tõlkes ungari keeles kaante vahele Kristiina Ehini luulekogu “Laulud mu südamel nagu kivid” ning Mari Saadi romaan “Lasnamäe lunastaja”. Mõlemad autorid tutvustavad oma loomingut Eesti nädalal Ungaris.

Mari Saat lahkab oma teostes läbi tundlike tegelaste tõsiseid ühiskondlikke probleeme ning avab oskuslikult tegelaste sisemaailma. 2008. aastal ilmunud romaanis “Lasnamäe lunastaja” annab ta hääle ühiskonna perifeeriasse langevale Natalja Filippovnale – Tallinna magalarajooni üksikemale, kes riigikeelt oskamata on jäänud elu hammasrataste vahele.

Kristiina Ehin näeb maailma hoopis eredamates värvides, pole aga maailma suhtes põrmugi vähem tundlik kui Mari Saat. Kristiina Ehini luule temaatika keskendub suures osas naiseks olemise kogemusele, proovides ausalt kirjeldada naise suhet nii looduse, lapse kui mehega.

Neid mõlemaid ühendab soov mõtestada oma kirjutiste kaudu naiseks olemist, aga ka lihtsalt inimeseks olemist. Samuti ühendab neid tõlkija Béla Jávorszky, tänu kellele saab nende kahe autori teoseid nüüd ka ungari keeles lugeda.

Ürituse esimeses pooles vesteldakse Mari Saadiga, teises pooles astub üles Kristiina Ehin koos abikaasa Silver Sepaga.

Silver Sepp on autorilaulik, kelle muusikat iseloomustavad looduslähedus ja viited eesti pärimuskultuurile. Oma laule saadab ta isetehtud muusikainstrumentidel, alates naelu täis taotud puupakkudest ja lõpetades jalgratastega. Nende improvisatsiooniline kava on iga kord pisut isesugune ning sõltub kohast, publikust ja meeleolust.

Üritust toetab Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium

Kontakt

Eesti Instituut Ungaris
budapest@estinst.ee
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
(+36) 1 386 2462, (+36) 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/

Eesti Instituut tänab sündmuse partnereid ja korraldajaid:

Kirjastus Magyar Napló