15.10.2021 – 15.10.2021

Eesti Instituut ja Eesti Suursaakond Varssavis korraldasid Kultuurkapitali toel luuletaja ning lavastuskunstniku Sveta Grigorjeva esinemise rahvusvahelisel, EUNIC (EU National Institutes for Culture) sündmusel Spoken Word Festival.

Varssavis juba 17. korda toimuv rahvusvaheline luulefestival Spoken Word on üks kõige kauem kestnud EUNIC Poola koostööprojektidest. Varssavi klaster on üks aktiivsemaid EUNICi klastreid, kes loob lisaks sotsiaalseid küsimusi käsitlevatele projektidele kõlapinna ka urbanistikale, digipöördele jt relevantsetele valdkondadele. 

Luuleslämmi formaat lisab esinemisele performance-elemente, andes luuletajatele tavapärasest vabama eneseväljendusvõimaluse ning kaasatud publiku. Varasemad festivalid on näha Facebookis/YouTube’is. Projekti koduleht: http://slam.art.pl/ . Sisuliselt on tegu noorusliku ja aktuaalse projektiga: teemad hõlmavad sageli pakilisi poliitilisi teemasid või sotsiaalseid väljakutseid (nt pandeemia, kliimamuutused, soorollid, diskrimineerimine). Iga esineja looming tõlgitakse inglise ja poola keelde. 

Eesti on olnud festivalil esindatud ka 2018. aastal, kui osales Janar Sarapu. Aastal 2021 esindab Eestit Sveta Grigorjeva.

Sveta Grigorjeva on koreograaf, tantsija ja luuletaja, kes on avaldanud kaks luulekogumikku: “Kes kardab Sveta Grigorjevat” (2013) ning “American Beauty” (2018). Ta on lavastanud “Tekhne” (2020), “Rebel Body Orchestra” (2017), “Femmaaž” (2017), “Carmina Trash” (2015), ning osalenud mitmete teisi etenduskunstilavastuste kureerimisel. Hetkel lõpetab Grigorjeva magistriõpingud Giessenis, Saksamaal, Justus-Liebig Ülikoolis. Grigorjeva sotsiaalkriitiline-autoirooniline looming ning kaasav esinemisoskus toetavad väga hästi luuleslämmi formaati. Autor lõi Varssavi festivaliks uue teksti.

Lisainfo:
Eesti Instituut
Karin Pastak
Välissuhete koordineerija
karin.pastak@estinst.ee