Estonian Art
The Photography Issue

Ajakirja Estonian Art 2019. aasta teine number keskendub Eesti fotokunstile. Vaatluse all on fotokunsti hetkeseis, tulisemad küsimused, missioon ja tulevikuprognoos. Fotokunsti ja laiemalt visuaalkultuuri puudutavad teemad hargnevad lahti nii Tallinna Fotokuu, vastavatud Fotografiska kui ka liikuva pildiga seotud artiklites ja intervjuudes.

2019. aasta teise numbri üheks keskseks teemaks on fotokunsti vahendite kasutamine teraapia vormina, mida puudutab Aap Tepper oma visuaalessees “The Forgotten Garden”. Tegemist on omamoodi terapeutilise palverännakuga kunstniku lapsepõlvemaadel – lahkunud vanavanemate mahajäetud aias, mille loodus on üle võtnud. Fotokunsti ja teraapia vaheline suhe kajastub ka Anneli Porri kirjutatud artiklis Tanja Muravskaja näitusest “Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis”, mis on eksponeeritud Kumus. Tuglaste jaoks oli rasketel aegadel aed pelgupaigaks ja ning selle korrapärane ja põhjalik visuaalne jäädvustamine teraapiavormiks. 

Foto- ja visuaalkunsti kasutamine teraapiavormina tuleb esile ka 2019. aasta Tallinna Fotokuu ühel peanäitusel uues Kai kunstikeskuses, kus kuraator Hanna Laura Kaljo puudutab looduse tsüklite ja aastaaegade möödumise teemat ning selle mõju meie kehadele. Fotokunsti kaudu uuritakse enesehoole ja taastumise teemasid. 

Lisaks toob sügisnumber välja kaks erinevat lähenemist fotokunstile, mis tänapäeva visuaalkultuuris eksisteerivad. Üks neist läheneb fotole kui platvormile, mis laieneb visuaalsuseks ja hõlmab praktiliselt kõike meie ümber. Teine aga peab kinni traditsioonilisest või klassikalisest fotokunsti määratlusest ning peab fotoks ikkagi eelkõige seinale riputatud kahemõõtmelist kujutisega tasapinda. 

Veel leiab ajakirja sügisnumbrist intervjuu Eesti ainsa kunstimessi Foto Tallinn korraldajatega ning kunstniku ja Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna professori Marge Monko 10 raamatusoovitust pimedaks sügiseks. 

Vaata PDF-i: ENG

Telli trükis

Trükise tellimisvorm