Estonian Art 1 2019
Estonian Arti 2019. a esimene number keskendub maalikunstile.
Maalikunsti, maalikunstnikke ja maale on pikka aega peetud kunsti selgrooks. Maal on oma klišeede ja arhetüüpidega kord moes, teinekord taas moest väljas, kuid on hiljaaegu taaselustunud tänu noortele kunstnikele, kes on huvitatud oma oskuste lihvimisest ja päevinäinud dialoogile millegi uue lisamisest.
Maalile pühendatud väljaanne sai tõuke kunstnik Kris Lemsalu loomingust, kes esindab Eestit 58. Veneetsia biennaalil näitusega „Birth V – Hi and Bye“. Kuigi Kris Lemsalu ei ole spetsialiseerunud maalile, kasutab ta värvi maalikunstnikule omase tundlikkusega nii skulptuuridel, installatsioonides, performance’ites, moes kui ka iseenda peal.
Kaasaegse maalikunsti teemadel jätkavad Estonian Arti kevadnumbris kaks visuaalesseed Kristi Kongilt ja Alexei Gordinilt.
Irene Campolmi kirjutab Kris Lemsalu loomingust, Edith Karlson tutvustab Lemsalu kunstnikuks saamise lugu visuaalesseega, mille fotod pärinevad Kris Lemsalu vanemate albumitest. „Ma tõesti ei imestaks, kui ta [Kris Lemsalu] ei oleks sündinud alasti, vaid juba kostümeeritult ja grimm nägu katmas J,“ kirjeldab autor märkmikulehel olevas eesõnas.
Elnara Taidre juhatab lugejad läbi teoste, mille autorid on kümme Eesti maalikunsti viimast aastasadat esindavat kunstnikku.
Kunstnik Brian House jagab oma kogemust Maajaama kunstiresidendina, Katrin Kivimaa intervjueerib Kirke Kangrot tema monumentaalse töö teemadel, kunstikriitik Antti Tapio Kiuru vestleb Jaanus Sammaga ja Lars-Erik Hjertström Lappalainen kajastab Tartu Kunstimuuseumi näitust „Lugusid kuulumisest“.
Disainirubriigis kõrvutab Stefan Zaric Eesti ja Serbia moekunstnikke, Nithikul Nimkulrat tõstab esile uusi põnevaid eesti disainitalente ja Eesti juurtega kunstnik Hansel Tai annab ülevaate puhtast südamest tulevatest seksikatest tekstisõnumitest.
Arhitektuurilehekülgedel vaatleb Gregor Taul uut Eesti Kunstiakadeemia hoonet, Tüüne-Kristin Vaikla intervjueerib Arvo Pärdi Keskuse arhitekte ning Ann Mirjam Vaikla kirjutab oma tööst Narva kunstiresidentuuris.
Raamatute rubriigis tutvustab Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari oma kümmet lemmikraamatut.
Vaata PDF-i: ENG