Kaasaegse Kunsti Muuseum MODEM
Baltazár D. tér 1, Debrecen

05.04.2018 – 29.04.2018

11. Eesti nädala Debreceni programm avatakse näitusega “Puit Eesti arhitektuuris”, mida hiljuti eksponeeriti FUGA Arhitektuurikeskuses Budapestis. Lisaks on huvilistel võimalik neljal õhtul tutvuda Eesti värskeima filmitoodanguga.

Näituse avavad 5. aprillil kell 17.30 Hajdú-Bihari maakonna Arhitektide Koja esimees Béla Pecsenye ning Debreceni linna peaarhitekt Zsolt Tibor China.

Filmikava:
5. aprillil kl 18.30 “Õnn ei tule magades”
6. aprillil kl 18.00 “Minu näoga onu”
7. aprillil kl 18.00 “November”
8. aprillil kl 18.00 “Keti lõpp”

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu näitus annab ülevaate Eesti puitarhitektuuri paremikust läbi aegade. Esile on toodud olulisemad ilmingud, hoonetüübid ja üksikhooned nii möödunud sajanditest kui ka tänapäevast.

Puit on siinsetel laiuskraadidel olnud peamine ehitusmaterjal aastatuhandeid. Kergesti kättesaadav, kiirelt püstitatav ja elamiseks kivihoonest mugavam. Puitarhitektuuri hakati väärtustama alles 20. sajandil. Sinnani nähti arhitektuurimõtte väärtuslikuma väljundina üksikuid esindushooneid, mis reeglina olid kivist. Kui 20. sajand tõi fookusesse ka argiarhitektuuri ja -keskkonna, siis avastati ka puitarhitektuuri võlud. Kiired arengud ja modernistliku maailmavaate domineerimine olid paljudes riikides hulga puitarhitektuuri juba kaduvikku pühkinud. Eestis on seda säilinud märkimisväärsel hulgal.

21. sajand on toonud kaasa puidu renessansi ja täna püstitatakse puitkonstruktsioonis ligikaudu pooled Eesti ehitistest – ülekaalus on eramud, aga üha enam kerkib ka äri- ning tootmishooneid, kortermaju ja kultuuriobjekte. Puit on muutunud trendikaks ning ka Eesti arhitektidele meelepäraseks ja intrigeerivaks materjaliks, pakkudes võimalusi väga mitmekülgseteks loomingulisteks katsetusteks.

Täname Metsa- ja Puidutööstuse Liitu, Eesti Kultuurkapitali ning Hajdú-Bihari maakonna Arhitektide Koda!

Näitus jääb Debrecenis avatuks kuni 29. aprillini.

Kontakt:

Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2
1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462
budapest@estinst.ee
http://www.esztorszag.hu