FUGA – Budapesti Arhitektuurikeskus
Petőfi Sándor utca 5, Budapest, Ungari

21.02.2018 18:00 – 18.03.2018 21:00 – 21:00

Tallinna Fotokuu ja Tallinna Kunstihoone koostööna Narva Muuseumi kunstigaleriisse valminud näitus „Ütle mulle. Kaasaegne portree fotograafias“ on Eesti Instituudi kutsel osa Budapesti fotofestivalist 2018.

Näitus on Eesti Instituudi Ungari esinduse EV100 kultuuriprogrammi avaüritus ning esineb Budapesti fotofestivali ametlikus kavas.

Näituse avamine toimub 21. veebruaril kell 18 kuraator Anneli Porri osalusel.

Kunstnikud: Herkki Erich Merila, Marge Monko, Tanja Muravskaja, Alissa Nirgi, Birgit Püve, Mark Raidpere, Peeter Tooming, Anna-Stina Treumund, Sigrid Viir

Portreenäituse pealkiri on laenatud Marge Monko seerialt ja osutab fotole kui tugevale psühhoanalüütilisele vahendile: hea fotoportree peaks portreteeritavat üllatama, isegi jahmatama, sest suudab esile tuua midagi, mida vaataja veel ei tea ega tunne. Näitus „Ütle mulle“ esitab töid, milles fotograaf ei ole ainult tehniline jäädvustaja, vaid foto on nii enda kui ka modelli sügavuti uurimise vahend.

„Ütle mulle“ on küll ülevaade kaasaegsest portreefotograafiast, kuid subjektide valik ja portreede kontekst on samal ajal ka lugu Eesti lähiajaloost ning ühiskonnast. Iga teos viitab oma modelli ja subjekti kaudu kindlatele lugudele. Laulva revolutsiooni kangelased, humanistlik pilk vangide subkultuurile, Kihnu saare etnograafia, Nõukogude inimese ja esimese Eesti Vabariigi aegse fotofooni kohtumine, sõjapõgenikust vanaema ja kunstniku suhe oma ema ning kaaskunstniku ja kunstiajalooga on tundlike kunstiteoste sisuks ja parajaks palaks, mille kaudu Euroopa publik võiks leida kontakti Eestiga. Kõik tööd on aastatest 1983—2017, mis annab valikule tugevama kaalu ja õiguse rääkida Eesti ühiskonnast.

Täname: Digifoto, Eesti Kultuurkapital, Redi Koobak, Riinu Rahuoja, Tartu Kunstimuuseum, Tiina Määrmann & galerii Vaal

Kontakt:

Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2
1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462
budapest@estinst.ee
http://www.esztorszag.hu