21.04.2020 – 31.12.2020

Ingliskeelne eesti kirjandust tutvustav ajakiri Estonian Literary Magazine saab tänavu 25 aastat vanaks. Ajakirja esimene number ilmus 1995. aasta sügisel, selle toimetajad olid Krista Kaer ja Piret Viires. Sellest ajast peale on ajakiri ilmunud järjepidevalt kaks korda aastas — kevadnumber valmib tavaliselt Londoni raamatumessiks ja sügisnumber Frankfurdi raamatumessiks.

“1990. aastatel tekkisid Eestis uued kirjastused, kirjastajad hakkasid käima rahvusvahelistel raamatulaatadel ning sageli tuli seal vastata ka küsimustele eesti kirjanduse kohta. Väliskirjastajad haistsid uusi võimalusi, kusagil Baltimaades võisid peituda avastamata meistriteosed või just sel hetkel võis keegi seal kirjutada midagi, mis tabas täpselt selle suurte muutuste ajastu vaimu. … Ja meie omakorda olime üsna elevil seda huvi tajudes, sest meile tundus, et maailmaga jagada oleks nii palju, kogu meie klassika, suurepärased uued teosed, luule, mille üle eestlased olid nii uhked,” on ajakirja esimese numbri valmimist ümbritsenud õhustikku iseloomustanud Krista Kaer. 

Ajakirja esimese numbri avaessee kirjutas toona värskelt Eesti Kirjanike Liidu esimeheks saanud Mati Sirkel. See essee mõjub igati ajakohasena ka tänasel päeval, ka küsimused eesti kirjanduse võimalustest tõlkes endale igavikku ja õnne leida, pole kusagile kadunud: „Kuidas viia Juhan Liivi värsside atmosfäär edukalt välismaise lugejaskonnani? Või on igavik siiski aheldatud keele külge? Muidugi, kõige peenemaid nüansse saavad kogeda ainult eestlased. Kuid kui on head tõlked, saame peagi aru, et kirjandus sisaldab nii palju muud, mida saab edasi anda, see saab esindada rahvust ja edasi anda elu mõtet – või koguni anda elule mõtte.“

Tänaseks on ELMist saanud ajakiri, mis valmib tihedas koostöös Eesti Instituudi, Eesti Kirjanike Liidu, Eesti Kirjanduse Teabekeskuse ja Eesti Lastekirjanduse keskuse vahel, et viia järjepidevalt rahvusvahelise publikuni eesti kirjanduse parimad teosed ja autorid.

Lisaks Krista Kaerale ja Piret Viiresele on ajakirja toimetajad olnud Rutt Hinrikus, Janika Kronberg, Tiina Randviir ja Jan Kaus. Praegu on ajakirja toimetaja Berit Kaschan. ELMi praegusesse kolleegiumi kuuluvad Tiit Aleksejev, Adam Cullen, Peeter Helme, Helena Koch, Ilvi Liive, Helena Läks, Piret Viires ja kujundaja Piia Ruber.
Ajakirja veebikodu asub aadressil elm.estinst.ee