Budapest, Debrecen, Szeged, Veszprém

09.03.2020 – 22.03.2020

Tänavu juba 13. korda toimuv Eesti nädal Ungaris ootab kõiki kultuurisõpru kinno, näitusele, raamatuesitlusele, tantsutuppa, kontserdile ja kohvikusse. Eesti kultuuriga saab tutvuda ka väljaspool pealinna.

Budapestis avatakse festivalinädal 9. märtsil József Attila teatris, kus ettelugemisele tuleb kaks kaasaegset näidendit – Siret Campbelli „Beatrice” ja Martin Alguse „Midagi tõelist”. Mõlemad näidendid kõnelevad digitaalse kiirarengu taustal tekkivatest muutustest, millega kaasnevate inimlike probleemidega tuleb kõikidel näidenditegelastel silmitsi seista. Siret Campbelli debüütnäidend „Beatrice“ pälvis 2018. aastal Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia näitekirjanduse kategoorias ja Martin Alguse näidendi põhjal kirjutatud samanimeline debüütromaan „Midagi tõelist“ sai aastapreemia 2019. aastal.

Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi koostöös valminud näituse „Ajanihe“ teemaks on udmurdi noorte initsiatsiooniriitused, mis on praeguseks säilinud ainult ühes külas. Näitus on üleval Debrecenis Péter Méliusz Juhászi nimelises raamatukogus 9.-21. märtsini.

Teatriprogramm jätkub 10. märtsil Magvető Café´s, kus toimub ingliskeelne ümarlaud arutamaks kaasaegse näitekirjanduse rahvusvahelist populariseerimist. Ümarlaual osaleb draamakirjanik Siret Campbell, tõlkija Laurent Muhleisen Prantsusmaalt, lavastaja Fausto Paravidion Itaaliast ning Ungari dramaturg Eszter Orbán.

Lastele ja noortele suunatud filmiprogrammis saab 10.-22 märtsini erinevates Ungari linnades kaasa elada palavalt armastatud Lotte uusimatele seiklustele („Lotte ja kadunud lohed“, Heiki Ernits, Janno Põldma) ning ehkki tali hakkab lähenema lõpule, tuuakse kinodesse veel korraks lund filmis “Eia jõulud Tondikakul” (Anu Aun). Kõige pisemad aga saavad uudistada Nukufilmi toodetud Miriami lühifilme.

Keelehuvilised saavad 12.-14. märtsini osaleda eesti keele näidistundides Debrecenis, kus pööratakse tähelepanu ka eesti ja ungari keele ühistele sõnadele. Pealinnas toimub näidistund kultuurikohvikus Három Holló 17. märtsil.

Läbi aegade on pärimustants ja -muusika olnud Eestis au sees, ning jõuab uute põnevate koosluste vahendusel aina rohkemate inimesteni üle maailma. 13. ja 14. märtsil tutvustavad Szegedis ja Budapestis eesti pärimustantsude kirevat maailma Triinu Viilukas ja Peeter Margus. Viilukas on Austria Eesti segakoori „Pillerkoor” üks dirigentidest ning pärimusmuusikaansambli Wööt liige. Peeter Margus on Tallinna kammerorkestri viiuldaja ning tihe külaline Tartu tantsutubades.

16. märtsil avatakse Budapestis Regina Vitányi ja Karl Kaiseli näitus „Õ+Ő”. Inspiratsiooni on otsitud teineteise kodumaast – Vitányi pöördub eesti rahvauskumuste poole, Kaisel uurib ungarlaste temperamenti ja kultuurilisi sarnasusi, erinevusi. Näitus jääb avatus 22. märtsini.

Nagu kombeks, tuuakse kultuurinädala raames vaatajateni Eesti filmi paremik. 19.-22. märtsini on Budapesti kinodes 2019. aastal 10 parima rahvusvahelise filmi sekka jõudnud „Tõde ja õigus”, Eesti vaadatatuim start-up-komöödia „Ükssarvik”, aga ka trillerlike elementidega psühholoogiline draama “Skandinaavia vaikus” jt. Eraldi programmina saab näha uut Eesti animat. Filmiprogramm jõuab Szegedis ja Veszprémis kinodesse juba 9. märtsil, Debrecenis alates 12. märtsist.

Eesti kirjanduse sõpradel on taas põhjust rõõmustada – ungari keeles on ilmunud Urmas Vadi breviaarium, mis on Budapesti Eesti Instituudi poolt loodud sarja üheksas raamat. Kõik, kes tulevad 17. märtsil raamatuesitlusele, saavad köite kingiks. Urmas Vadi, kes ka ise esitlusel viibib, ei vaja ilmselt pikemat tutvustamist. Tema sulest on ilmunud nii proosat, näidendeid, filmistsenaariumeid ja palju muud.

Samas tutvustatakse ka endise suursaadiku ja tõlkija Béla Jávorszky poolt kokku pandud novellivalimikku “Stalin Tallinnas”. Kogumikus on esindatud peamiselt eesti vanema põlvkonna kirjanikud – Mats Traat, Maimu Berg, Jaak Jõerüüt, Mari Saat, Eeva Park ja Ilmar Taska. Béla Jávorszky, kes on tõlkinud hulgaliselt eesti kirjandust, osaleb raamatuesitlusel.

18. märtsil  astub džässiklubi Opus lavalaudadele Eesti džässi suursaadikuks nimetatud Kadri Voorand koos Mihkel Mälgandiga. Korduvalt Budapestis esinenud Voorand on võitnud ungari muusikaaustajate südamed. Koos moodustavad muusikud duo, kes mängib põhiliselt originaalloomingut klaverile, bassile ja häälele, mis annab ruumi improvisatsioonile ning mida ehivad õhulised elektroonilised efektid. Lüürikana on kasutusel nii eesti luule kui ka omaloodud originaaltekstid. On oodata põnevat õhtut!

Ka kunstnik Marko Mäetamme looming ei ole ungarlastele võõras. Seekord avab kunstiteadlane Gabriella Uhl Budapesti Arhitektuurikeskuses FUGA kunstiku soolonäituse „Hmmm … what should I write …?”. 20. märtsil avataval näitusel laotub meie ette igapäevaste olukordade, hirmude, veidruste, enesekesksuse ja enesehinnangu omapärane maailm.

Soovijad on juba mitmel aastal Eesti nädala jooksul saanud tutvuda ka eesti toidukultuuriga ja nii ka tänavu. Põnevast menüüst leiab igaüks omale midagi – maitsta saab nii õllesuppi, grillitud lõhet, vardas grillitud juurvilju või miks mitte hoopis pohlakreemi. Toiduelamusi saab kogeda Budapestis ja Debrecenis.

Eesti Instituut kuulutab välja joonistusvõistluse noortele kolmes vanusegrupis (3-6-, 7-10- ja 11-14-aastased) ning kutsub neid üles looma oma muinasjututegelasi. Võitjaid tänatakse eestipärase kingipakiga ning tööd pannakse välja Budapestis asuvas noortele suunatud kunstigaleriis Deák 17 sarja „Maailmaränduritest lapsed” osana. 25. aprillil on galeriisse külla kutsutud Eesti. Võistlustööde esitamise tähtaeg on 31. märts.

Festivali täpse kava leiab siit: http://www.esztorszag.hu

Eesti nädalat toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.

Lisainfo:

Kreet Paljas
Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2
1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462
budapest@estinst.ee
http://www.esztorszag.hu