Méliusz Juhász Péter nimeline raamatukogu
Bem tér 19/D
Debrecen
Ungari
09.03.-21.03.2020

09.03.2020

9. märtsil kell 17.00 avatakse Debrecenis Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi koostöös valminud näitus „Ajanihe“, mis tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi.

Üleminekurituaalidega tähistatakse noorte vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvastel üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled Bodja külas. See traditsioon ei katkenud siin isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.

Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. Visuaal-antropoloogiline eksperiment kõrvutab eri aegu, salvestustehnikaid (filmikaamera aastal 1993 ning digikaamera 2017), mitmeid kombestikuga seotud objekte-esemeid ning uurijate arusaama kultuuri talletamisest pildis ja videos. On märkimisväärne, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – 2017. aasta palvustel osalesid juba 1993. aasta palvetajate lapsed.

Näituse kuraatorid on Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze. Projekti toetas Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm ning teostus rahvusvahelise põliskeelte aasta raames.

Debreceni näituse avamisel räägib sugulasrahvastest ning oma elamustest etnograaf Ágnes Kerezsi. Näitus on avatud 21. märtsini raamatukogu lahtiolekuaegadel.