Sel aastal korraldab Eesti Instituut kolmandat korda üleilmset eesti keele nädalat KeelEST ja see hõlmab oktoobri esimest nädalat. Seekord kannab nädal mängu teemat. Sellega seoses otsime juba praegu igausuguseid kõige huvitavamaid keelemänge, millega on kunagi ammu lapsepõlves tüütuid teekondi lõbusamaks tehtud või mida mängitakse ehk veel praegugi.

Keele- ja sõnamänge on igasuguseid. On selliseid nagu näiteks “Alias”. Mõni mäng vajab lauda, kaarte vms; mõni ainult paberit-pliiatsit. Näiteks “poomine”, kus tuleb sõna kokku panna tähti ära arvates, või selline, kus üks kirjutab paberi serva ühe rea ja voldib selle siis nii, et teine seda rida ei näe, aga peab lugu edasi kirjutama. Mõni mäng ei vaja ühtegi vahendit – kindlasti on igaüks kunagi mänginud sellist mängu, kus üks osaleja ütleb ühe sõna, näiteks “aabits”, ning teine vastu viimase sõna viimase tähega algava sõna, näiteks “suusk”. Sellel on ka erinevaid variatsioone. Samuti võib mängida nii, et keelatakse mingi täht ära ja rääkida-kirjutada võib ainult selliste sõnadega, kus keelatud tähte ei ole.

Ühesõnaga – neid mänge on lõputult! Me tahamegi nüüd kuulda, mis mänge teie olete mänginud, kuidas need mängud käivad, mis on nende mängude reeglid. Selleks on loodud veebiankeet. Kuna keelemängud on suuremas jaos universaalsed, s.t. tõlgitavad erinevatesse keeltesse, ei ole tähtsust, mis keeles või kus neid mänge on mängitud, aga sotsioloogilise huvi tõttu küsime ka teie vanust ja elukohariiki. Lootes, et aja jooksul laekub huvitavaid ja veelgi huvitavamaid mänge, teeme hiljem kokkuvõtte ja jagame põnevamaid mänge ka lugejatega. Ja siis juba mängime loomulikult eesti keele nädalal KeelEST 2021.

Seniks aga on keeleressursside keskuse lehel ka mõned keelemängud internetis mängimiseks.