Ülevaade esimestest töökuudest Eesti Instituudi Rootsi esinduses.

Alates septembrist 2021 asus Rootsis Eesti Instituudi kultuurikoordineerijana tööle Katharina Metsis.  Koos Eesti Suursaatkonnaga Stockholmis ning Rootsi Eestlaste Liiduga on arutletud nii käimasolevate kui ka tulevaste kultuuriprojektide üle.

Septembris tähistati  Rootsi ja Balti riikide diplomaatiliste suhtete 100. aastapäeva, kohal olid kõnelejad kõigist kolmest Balti riigist. Stockholmi Eesti Majas esitles Yoko Alender oma isa, Urmas Alenderi elulooraamatut.

Katharina Metsis on kohtunud Rootsi Instituudi, Ungari, Leedu ja Läti saatkondadega, EUNICi Stockholmi klastriga, Euroopa Liidu komisjoni esindusega.

Septembri lõpus külastas oma ametiaja viimase visiidi käigus Eesti Suursaatkonda Stockholmis president Kersti Kaljulaid. Oli suur au suruda presidendi kätt ja tutvustada talle äsja avatud Eesti Instituudi bürood.

8. oktoobril käis Stockholmis tutvumas kultuuritegevuse plaanidega Rootsis Eesti Instituudi tegevjuht Katrin Maiste, kes koos kultuurikoordineerijaga kohtus mitme olulise partneri – Stockholmi Eesti Kooli, Eesti Kultuurikoondise ja Rootsi Eestlaste Liiduga. Arutati koostöövõimalusi ja tulevikku, kuidas veel tõhusamini jõuda Eesti kultuuriga rootslaste ja Rootsis elavate eestlasteni.

Juba oktoobrikuu lõpus asuti tegudele: 29. oktoobril toimus Stockholmi Eesti Majas Ilon Wiklandi näituse avamine koostöös Eesti Kultuurikoondisega. Samuti toimus Balti Filmide Nädalavahetus koostöös Leedu Saatkonna, Leedu Instituudi ja Klubi Esteticuga. Eesti filmi esindas film “Hüvasti, NSVL!”, kohal oli režissöör Lauri Randla, kes vastas publiku küsimustele. Kaasatud olid filmi levitajad ning Rootsi Televisioon, kellega peetakse läbirääkimisi lootusega linateost suuremale ringile tutvustada. Balti Filmi Nädalavahetuse toimub ka edapidi.

Kõik kohtumised nii kultuuridiplomaatide ja eesti kogukonna liikmetega on olnud positiivsed. Nii kogukond kui ka saatkond on tundnud puudust Eesti Instituudist Rootsist. See teadmine on vaid süvenenud, kui oleme kohtunud Lundi ja Göteborgi eesti kogukondadega. Rootsi eestlastel pole olnud kerge minevik, aga ühised tegevused on hoidnud kogukonda läbi aastakümnete koos ja on suur heameel, et Eesti Instituut saab edaspidi toetada diasporaad nende töös.

Eesti Instituudi peamine eesmärk Rootsis on viia Eesti kultuuri rootslasteni, mida saame teha eesti kogukonna abiga.

Eesti kultuurikoordineerija töökoht Rootisis on loodud koostöös Kultuuriministeeriumi ja Eesti Suursaatkonnaga Stockholmis.

Lisainfo:
Eesti Instituut
Katharina Metsis
katharina.metsis@einst.ee