Eesti Instituudi emakeelepäeva luulekonkursi kokkuvõte
21.03.2021 – 21.03.2021
Emakeelepäeva eel korraldas Eesti Instituut eksprompt mängulise luulevõistluse, kutsudes eelkõige välismaal elavaid eesti lapsi ja täiskasvanuid kirjutama teemal “Mäng”. Täna, 21. märtsil, mis on UNESCO eestvõttel ellu kutsutud rahvusvaheline luulepäev, jagame konkursi tulemusi.
Luuletusi laekus 32, noorimad kirjutajad olid 5-aastased, vanimad üle kuuekümne. Elukohariikidest olid esindatud enim Soome, aga ka Itaalia, Norra, Prantsusmaa, Iisrael, Läti, USA, Ungari, Kanada ja Venemaa. Instituudisisesesse žüriisse kuulusid instituudi tegevjuht Katrin Maiste, trükiste projektijuht Berit Kaschan ja infojuht Maria-Lee Liivak, lisaks kutsusime arvamust avaldama luuletaja Doris Kareva. Hindamisel jagasime autorid kolme vanuserühma: 5-12-aastased lapsed, 13-19-aastased noored ning 20+ täiskasvanud.
Luule, võrreldes teiste vormidega, annab ehk parima sissevaate sellesse, kuidas inimene suhestub keelega – millisena näeb selle piiranguid, mänguvõimalusi, kujundeid. Esitatud luuletused olid väga eriilmelised ja seetõttu ei pidanud me vajalikuks välja anda esimest, teist või kolmandat kohta, vaid anname auväärse äramärkimise nendele tekstidele, mis žüriis ühel või teisel moel esile toodi. Ühel meelel peeti parimaks luuletuseks 12-aastase Itaalias elava Mere Õie Kalle oma, mida ka täna jagame (teised luuletused juba peatselt siinsamas!).
Äramärkimise said lisaks Mere Õie Kallele veel täiskasvanute kategoorias Marelle Paikla ja Kirke Muhonen Soomest; Kaja Salumäe Norrast, Enel Ero Kanadast, Moonika Kungla Prantsusmaalt (ühistöö 5-6-aastaste lastega) ning Kevin Küla ja Alisa Vasenina Eestist. 13-19-aastaste kategoorias pälvis tähelepanu 17-aastase Venemaal elava Timofei Žuravlevi luuletus. Noorimas kategoorias märkisime ära 10-aastase Luisa Grilli ja 8-aastase Maia Pirruccio tekstid, mõlemad Itaaliast. Kõikide äramärgitutega võtame ühendust!
Eesti Instituut on kõikidele osalejatele väga tänulik ning soovib, et eesti keel elaks ja õitseks kõikjal üle ilma ning annaks huvitavaid eriilmelisi vilju erinevates kultuurikeskkondades. Seekord oli konkursi tähtaeg ehk paljudele liiga lühike, aga sügisel korraldab Eesti Instituut järjekordse üleilmse eesti keele nädala KeelEST 2021, seekord mänguteemalise, ning siis juba kindlasti uued mängud ja konkursid!
Aitäh, innustunud luuletamist ja head rahvusvahelist luulepäeva!