Eesti Instituudi sihid Soomes – tuua esile Eestile iseloomulikku, Eestile isepärast ja samal ajal hõlbustada soomlasel selle teadmise vastuvõtmist uudishimu ärgitamisena uudsuse vastu või äratundmisrõõmu pakkumisena sarnasuse üle.

Augustist 2020 asub Eesti Instituudi Soome esindust juhtima Mart Meri ja esinduse projektijuhina jätkab Lissu Kirves. Soome esindust 2017. aastast juhtinud Sanna Immanen alustab tööd pressiametnikuna Soome saatkonnas Tallinnas.

Mart Meri on Tartu Ülikooli haridusega eesti filoloog, ta on töötanud Emakeele Seltsi teadussekretärina,  ajakirja „Keel ja Kirjandus“ peatoimetajana ning olnud Riigikogu liige selle kolmes koosseisus. Eesti Instituudiga on Mart Meri seotud alates 2007. aastast, aastatel 2007–2011 oli ta tegevjuht ning on siiani instituudi juhatuse liige. Eesti ja Soome suhete vahendajana on ta tegutsenud pikka aega: 1990-ndate aastate algul oli ta Soome haridus- ja kultuurifondi Viro-Säätiö esindaja Eestis, aastast 2016 Soome-Eesti kultuurifondi nõukogu esimees ning aastast 2019 Eestis tegutseva Soome Instituudi juhatuse liige.

Mart Meri: „„Aurik läheneb Euroopa mandrile.“ Nii alustas Tatu Vaaskivi aastal 1937 oma esimest reisikirja Eestisse. Soomlane andis oma vaatepunkti Eestile esimese nelja sõnaga. Sellest vaatepunktist pidas ta kinni kõigis oma Eesti-teemalistes kirjutistes, ja pole vahet, kas ta kirjeldab parasjagu maastikuvaateid Tallinna-Tartu kiirrongi aknast, kohvilauavestlusi Euroopa kultuurist, lilleõit mõnest Tartu pargist või Eestit riivanud maailmaajaloo hoovuseid.

Mart Meri
Mart Meri

 

Kindel vaatepunkt on oluline ka Eesti Instituudi sihiseadetele Soomes – tuua oma tegevustes esile Eestile iseloomulikku, Eestile isepärast ja samal ajal hõlbustada soomlasel selle teadmise vastuvõtmist uudishimu ärgitamisena uudsuse vastu või äratundmisrõõmu pakkumisena sarnasuse üle. See tähendab eestiliku vaatepunkti tõlgitsemist sobilikuks Soome kontekstile.

Soome esinduses jätkab projektijuhina Lissu Kirves, kes on kultuurikorraldamise professionaal, tal on magistrikraad kunstihaldusest Helsingi Kunstiülikooli Sibeliuse akadeemiast, ta on olnud vahetusüliõpilane Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Töökogemust on Lissu kogunud näiteks Art goes Kapakka festivali juhina, koostöös Music Finlandiga ja Flow, Provinssi ja teiste festivalide korraldusmeeskondades.

Lissu Kirves: Eesti Instituudi Soome esindusel on väga hea võimalus viia soomlastele sõnumeid Eesti sündmustest, kultuurist ja ühiskonnast. Eesti Instituut esindab Soomes seda, mis toimub Eestis just praegu ja on ka homsete sündmuste juures.

Lissu peab oluliseks, et Eesti kultuurist saaksid osa erinevate huvidega ja igas vanuses soomlased, seda nii kirjanduse, filmi, teatri kui ka muusika vallas. Soome lugemishuvilised on väga hästi vastu võtnud Eesti Instituudi soomekeelse almanahhi „Nippernaati“, kust leiab näiteid Eesti uuemast kirjandusest. Kevadises eriolukorras tuli ka Eesti Instituudi Soome esinduses leida kiiresti uusi kultuurivahendamise vorme, nii aitas Lissu koostada  ja levitada Eesti muusika esitusnimekirju klassikapaladest elektroonilise muusikani.

Lissu Kirves
Lissu Kirves, foto: Timo Kirkkala

 

Eesti Instituudi Soome esindus on tegutsenud Helsingis juba 25 aastat, viimased kümme aastat on büroo asunud Eesti Majas Suvilahti linnajaos.

Uudis soome keeles

Avaldatud 25. mail 2020