Estonian Art 1/2017 keskendub Katja Novitskovale ja internetijärgsele kunstile.

Austusavaldusena Katja Novitskovale, kes esindab Eestit 57. Veneetsia biennaalil projektiga „Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud”, uurib ajakiri seekord internetijärgset kunsti. Vaadeldakse kunstivoolu minevikku, olevikku ja tulevikku, avastades samas kaasaegse kunsti, disaini ning arhitektuuri uusi põnevaid suundi.

Internetijärgse kunstina võib määratleda kogu kunsti, mida on mõjutanud võrgustunud kultuur, ja mis on küber- ja digitehnoloogia ning kõikjal sädeleva ekraani mõjuväljas. Liikumine koondab postapokalüptilise ellujäämise, antropotseeni ja kõikjal olevad postinterneti teemad, ühendab kunsti disainiga ning virtuaalse käegakatsutavaga.

Internetijärgset liikumist ja selle esiletõusu vaatavad eri nurkade alt 17 autorit:

Katja Novitskova vestleb Jaakko Pallasvuoga petise sündroomist ja seentest, Eva-Erle Lilleaed ajab Novitskova loomade ja loomingu jälgi ning Kati Ilves räägib projektist „Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud”. Eesti-Leedu kultuurivahetus: Konstaneti galerii rajaja Keiu Krikmann kirjutab Leedu kunstnikeduost Pakui Hardware’ist. Pakui Hardware’i Neringa Černiauskaitė kirjutab omakorda Konstanetist.

Disainrubriigis kirjeldab Ott Kagovere interneti olmegraafika poliitilist mõju graafilises disainis, Sofia Hallik kirjutab küberneetilistest mõjudest ja Kaarin Kivirähk kajastab praegust hetke internetijärgses moes. Martin Rünk räägib Kristina Õlleki ja Kert Viiartiga projektist „@exhibit_onscroll”.

Pau Wealder annab Hispaania internetijärgsele kunstile rahvusvahelise perspektiivi. Raivo Kelomees käsitleb teemasid 90ndate võrgukunstist internetijärgse liikumiseni vastuoluliste postmodernsete terminitega. Mikk Madisson ja Rainar Aasrand kirjutavad sellest, kuidas SKATKA paljastab e-utoopiate räpased tagatoad. Lisaks kaks visuaalesseed Norman Orroltja Kristina Õllekilt & Kert Viiartilt nende Instagrami näituse „@exhibit_onscroll” põhjal.

Samuti leidub numbris artikleid Eesti arhitektuurist ja disainist.

Estonian Art on ingliskeelne ajakiri, mida annab välja Eesti Instituut 1997. aastast. Aastal 2017 tähistab Estonian Art oma 20. sünnipäeva.

Ajakirja levitatakse kunstiasutuste kaudu rohkem kui 20 välisriigis ja Eestis.

Lisainfo:
Stacey Koosel, toimetaja
editor@estonianart.ee
Eesti Instituut
Suur-Karja 14, 10140 Tallinn
+372 631 4355
www.estonianart.ee